Om Blue Partner

Blue Partner är ett teknik- och managementföretag som erbjuder konsulttjänster inom verksamhet- och organisationsutveckling, produktutveckling och konstruktion, el- och automation och projektledning.

Vi strävar efter att vara ett värdeskapande företag med långsiktigt agerande i allt vi gör och i alla beslut vi tar har vi det långsiktiga relationsskapandet som vårt största fokus.​

Vårt mål är att stimulera hållbart tänkande både hos våra kunder och konsulter, då vi är övertygade om att alla kan bidra med något. 

Vi finns på följande orter: Västervik, Oskarshamn, Lidköping, Göteborg, Kalmar, Trollhättan och Jönköping.

Tillsammans gör vi idéer verkliga

Ge tillbaka​

Jorden består av 71% hav och vatten, därför heter vi Blue Partner! Genom vår modell och agerande kommer alltid alla på Blue Partner tänka på en hållbar framtid, helt enkelt Blått. Som effekt kommer våra konsulter belönas direkt efter sin klimatpåverkan. Det betyder att du som kund alltid kommer känna dig trygg över ert val. För att bidra extra har vi instiftat en miljöfond, vi avsätter delar av vår vinst direkt till konkreta energiomställningsprogram. Vem som helst kan söka bidrag ur vår miljöfond, stort som litet projekt.

Vår kompetens​
Våra konsulter/ingenjörer jobbar efter Bluepartnermodellen. Det betyder att ni som kund kan känna er trygg över ert val av kompetenspartner. Bluepartnermodellen innebär att det är bara dom bästa som jobbar hos oss och att alla konsulter har lön efter förutsättningarna i sina uppdrag, och att alla bär sina direkta kostnader.  När alla inblandade har samma vision, mål och drivkraft kommer ni som kund få en positiv upplevelse och ett positivt resultat av beställt arbete.

Partnerskap
Med ny affärsidé och nya visioner utmanar vi branschen till nya nivåer. Som partner hos Blue Partner får du bred och lång erfarenhet inom branschen där ni ska känna er nöjda med vår leverans.  Tillsammans med våra partners och konsulter skapar vi ett stort och brett kontaktnät. Vår Bluepartnermodell innebär att ni kan dra nytta av hela bolagets samlade erfarenhet genom er närmaste kontaktperson på den lokala orten.

Vi som gör idéer verkliga

Thomas Ragnarsson

VD och Regionchef
Västervik
thomas.ragnarsson@bluepartner.se

Petra Loman

Ekonomichef
Västervik
petra.loman@bluepartner.se

Ebba Kymmer Ragnarsson

Administratör
Västervik
ebba@bluepartner.se

Thomas Grönvoll

Vice VD & Regionchef
Lidköping
thomas.gronvoll@bluepartner.se

Jonas Richert

Marknadschef & Regionchef
Kalmar
jonas.richert@bluepartner.se

Joachim Engstrand

Produktutvecklare / Projektledare
Kalmar
joachim.engstrand@bluepartner.se

Ulf Lundström

Projektledare / Inköp
Kalmar
ulf.lundstrom@bluepartner.se

Nils Lindfors

Grafiker / Produktutvecklare
Kalmar
nils.lindfors@bluepartner.se

Urban Widén

Management
Västervik
urban.widén@bluepartner.se

Joakim Hedsjö

Automationsingenjör / PLC / SCADA / Elkraft
Lidköping
joakim.hedsjo@bluepartner.se

Arvydas Gaurilka

Automationsingenjör
Lidköping
arvydas.gaurilka@bluepartner.se

Michael Deann

Projektledning / Driftsättning El-I/C
Västervik
michael.deann@bluepartner.se

Jonas Josefsson

Produktutvecklare / Konstruktör
Jönköping
jonas.josefsson@bluepartner.se

Joel Staberg

Elkonstruktör / Besiktningsman
Jönköping
joel.staberg@bluepartner.se

Carl Andersson

Automationsingenjör
Lidköping
carl.andersson@bluepartner.se

Björn Lindqvist

Robotspecialist
Lidköping
bjorn.lindqvist@bluepartner.se

Kim Edelved

Byggledare – El och Byggnation
Lidköping
kim.edelved@bluepartner.se

Gunnar Lundkvist

Automationsingenjör
gunnar.lundkvist@bluepartner.se

Henrik Tyrén

Konstruktör
Kalmar
henrik.tyrén@bluepartner.se

Benjamin Bringgren

Produktutvecklare / Konstruktör
Kalmar
benjamin.bringgren@bluepartner.se

Martin Eriksson

Konstruktör
Jönköping
martin.eriksson@bluepartner.se

Marcus Idbrant

Produktutvecklare / Konstruktör
Kalmar
marcus.Idbrant@bluepartner.se

Max Forslund

UX/UI Designer
Göteborg
max.forslund@bluepartner.se

Anders Bridholm

Elprojektering
Lidköping
anders.bridholm@bluepartner.se

Stefan Johansson

Projektledare / Konstruktör
Kalmar
stefan.x.johansson@bluepartner.se

Richard Strömberg

Konstruktör
Lidköping
richard.stromberg@bluepartner.se

Malin Snygg

Inköp, sälj & kommunikation
Västervik
malin.snygg@bluepartner.se

Saša Mitrović

Automationsingenjör
Lidköping
sasa.mitrovic@bluepartner.se

Marcus Tyrberg

Projektledare
Västervik
marcus.tyrberg@bluepartner.se

Alexander Årsjö

Strategisk inköpare
Västervik
alexander.arsjo@bluepartner.se

Fredrik Skogh

Projektledare / Bygg
Västervik
fredrik.skogh@bluepartner.se

Johan Iveslätt

Projektledare / Konstruktör
Kalmar
johan.iveslatt@bluepartner.se

Göran Persson

Projektledare
Kalmar
goran.persson@bluepartner.se

Akshay Sarode

Robot- och automationsingenjör
Göteborg
akshay.sarode@bluepartner.se

Henrik Widén

Västervik
Hantverkare
henrik.widen@bluepartner.se

Ingemar Andersén

Lidköping
Management/Projektledning
ingemar.andersen@bluepartner.se

Stefan Johansson

Elkonstruktör
Lidköping
stefan.johansson@bluepartner.se

Oscar Stenstrand

Göteborg
Robotprogrammerare
oscar.stenstrand@bluepartner.se

Kontakta oss

Vi finns på ett flertal orter i Sverige. Vi hjälper dig på distans eller personligen på den ort som du föredrar.

010 – 200 79 49  –  info@bluepartner.se

blue_partner_logo

© Bluepartner 2021